The Judges

Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler

2021 Online Team Regionals

Printer-friendly version

Poetry In Voice / Les voix de la poésie is pleased to announce the results of our 2021 Online Team Regional Contests. 42 schools from across the country submitted entries. We announced the English, French and Bilingual National Team Champions during our Online National FinalsWatch now to find out who won! 

Concours en équipe en ligne : Québec 2021

Contest language: French

1st place:
ÉCOLE INTERNATIONALE DE MONTRÉAL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
SÉMINAIRE DE SHERBROOKE
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
3rd place:
COLLÈGE DE LÉVIS
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

Participating schools

COLLÈGE BEAUBOIS

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

COLLÈGE ST-ALEXANDRE DE LA GATINEAU

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

THE STUDY

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

Concours en équipe en ligne : Colombie-Britannique 2021

Contest language: French

1st place:
DR. CHARLES BEST SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

Concours en équipe en ligne : Alberta 2021

Contest language: French

1st place:
ÉCOLE LA ROSE SAUVAGE
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
WEST ISLAND COLLEGE
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
3rd place:
SIR WINSTON CHURCHILL HIGH SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

Concours en équipe en ligne : Ontario 2021

Contest language: French

1st place:
UNIVERSITY OF TORONTO SCHOOLS
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
TFS-CANADA’S INTERNATIONAL SCHOOL/L’ÉCOLE INTERNATIONALE DU CANADA
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
3rd place:
THORNLEA SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
4th place:
ST. JOSEPH'S CATHOLIC HIGH SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

2021 Eastern Ontario Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
MARSHALL MCLUHAN SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
THORNLEA SECONDARY SCHOOL
Ingrid Qin
[field_legal_name]
[field_legal_name]
3rd place:
ST. JOSEPH'S COLLEGE
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

Participating schools

ACADÉMIE DE LA CAPITALE

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

ELEMENT HIGH SCHOOL

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

TFS-CANADA’S INTERNATIONAL SCHOOL/L’ÉCOLE INTERNATIONALE DU CANADA

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

UNIVERSITY OF TORONTO SCHOOLS

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

2021 Western Ontario Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
ASSUMPTION COLLEGE CATHOLIC SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
ST. JOSEPH'S CATHOLIC HIGH SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
3rd place:
CATHOLIC CENTRAL SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

Participating schools

CHATHAM CHRISTIAN SCHOOL

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

LONDON CENTRAL SECONDARY SCHOOL

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

2021 Lower Mainland Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
SEMIAHMOO SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
LANGLEY FINE ARTS SCHOOL
Alice Bae
[field_legal_name]
Meghan Romano
3rd place:
DR. CHARLES BEST SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
4th place:
ÉCOLE ANDRÉ-PIOLAT
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

2021 Vancouver Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
BRITANNIA SECONDARY SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
ST. GEORGE'S SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
3rd place:
WEST POINT GREY ACADEMY
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

Participating schools

ERIC HAMBER SECONDARY SCHOOL

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

LITTLE FLOWER ACADEMY

[field_legal_name]

[field_legal_name]

Joyce Chen

2021 Quebec Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
ÉCOLE INTERNATIONALE DE MONTRÉAL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]

2021 Alberta Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
EDMONTON ISLAMIC ACADEMY
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
WEBBER ACADEMY
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
3rd place:
ALL SAINTS HIGH SCHOOL
[field_legal_name]
Star Ezeano
[field_legal_name]

Participating schools

WEST ISLAND COLLEGE

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

WESTWOOD COMMUNITY HIGH SCHOOL

[field_legal_name]

[field_legal_name]

[field_legal_name]

2021 Manitoba Online Team Regional

Contest language: English

1st place:
KILDONAN-EAST COLLEGIATE
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
2nd place:
ELMWOOD HIGH SCHOOL
[field_legal_name]
[field_legal_name]
[field_legal_name]
Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler
Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler

The Judges

Shawn Cotton, Nora Atalla, Ashley Obscura, Mo Bolduc, Benjamin Hertwig, Kayla Geitzler